2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri tahminlerim

Erken seçime iki aylık bir süre kala, baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. MHP ve AKP bir baskın erken seçim alarak zaten her şeyin ne kadar kritik olduğunun işaretini vermişlerdi.

Gerçek şu ki, Abdullah Gül’ün tekrar aktif siyasete gireceğine inanmıyordum. Fakat şimdi görünüyor ki, yıllardır tam doğru anı arıyormuş. Ve o ana kadar da, ne etliye ne sütlüye karışarak siyasi gücünü korumuş. Bugün geldiğimiz noktada bu seçimlerin kilit ismi haline gelmiş olmasını bu tarafsız ve siyaset üstü tavrına bağlıyorum.

Peki Abdullah Gül, nasıl aday olacak? Bağımsız aday mı? Saadet Partisinin adayı mı? SP ve İYİ Partinin ortak adayı mı (Meral Akşener’in adaylıktan çekilmesiyle)? Yoksa, içinde CHP’nin de olacağı bir ittifakın çatı adayı mı?

Sonuncusu, tam bir ikinci Ekmeleddin vakası olabilir. Tayyip Erdoğan’ın meydanlara çıkıp “topunuz gelin” nidalarını atmasıyla, Tayyip Erdoğan taraftarlarının kenetlenmesini sağlar. Ayrıca CHP seçmenin önemli bir kısmı Abdullah Gül’e oy vermeyi reddeder. Bu sayede, seçim 1. turda Tayyip Erdoğan lehine sonuçlanabilir.

Meral Akşener’in çekilerek SP ve İYİ Parti ittifakının adayı olan bir Abdullah Gül’le Tayyip Erdoğan’ın oylarından alarak seçimin 2. tura kalması garantilenir. İkinci tura Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan kalırsa, bu seçimi Abdullah Gül kazanır.

Diğer iki ihtimal ise, Abdullah Gül’ün SP’den aday olması veya bağımsız aday olması. Bu durumda da seçimin 2. tura kalacağını düşünüyorum. Fakat bu durumda Abdullah Gül, 2. tura kalmayı başaramayabilir. 2. tura CHP’nin adayının kalması muhtemel olur (her kim olacaksa). Halk, 2. turda Tayyip Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı seçer.

Şimdilik benim tahminlerim bunlar. Her gün yaşanan gelişmelerle durumlar, ihtimaller çok hızlı değişiyor. Ben de heyecanla takip ediyorum. Farklı gelişmeler oldukça, buradan paylaşacağım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s