Dilin Kemiği Yok

Gezi Parkı olayları hakkında kısaca yazmak istedim…

Olaylar Erdoğan’a yaradı. Dün Kazlıçeşme’de gelmiş geçmiş en büyük miting yapıldı. 500 bin kişi vardı, 1 milyon kişi vardı tartışmasına girmeyeceğim. Veya bedava otobüslerle insanlar taşındı demenin de bir önemi yok. Seçimlere daha 9 ay olmasına rağmen miting alanında heyecan üst seviyedeydi.

Neden?

Gezi Parkı direnişçileri hiç beklenmedik bir şekilde büyük bir destek aldılar. Yine hiç beklenmedik bir şekilde Erdoğan’a 10 yıllık iktidarı boyunca ilk defa geri adım attırdılar. Ama siyaseti Erdoğan kadar iyi bilmiyorlar.

Erdoğan’ın “plesibit” kartına gereken karşılığı veremediler. Direnişi zamanında bitiremediler.

Halbuki direnişi bitirip, bakın Erdoğan’dan nasıl da istediğimizi aldık diyebilirlerdi. Gövde gösterisi yapabilirlerdi. Bundan sonra bizden korkun diyebilirlerdi.

Demediler. Direnişe devam dediler. Plesibit çözüm değildir. Direnişimiz AK Parti iktidarına karşıdır diyerek söylem değişikliği yaptılar:

Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak bu süreç boyunca öğrendiğimiz en önemli şey mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı ve bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metre karesinde ve her anında devam edeceğidir.

Halkın iradesi karşısında boynumuz kıldan incedir demeleri gerekiyordu. Ama onlar “istemezük” tavrına büründüler. Ve o andan itibaren halk desteği 1-2 gün içinde eridi, bitti.

Halk desteğinin azalmasıyla beraber, Erdoğan’ı haklı görenlerin sayısı da artışa geçti.

Mitingin adı bile “Milli İradeye Saygı” mitingiydi. Halkın gözünde Erdoğan demokrat, direnişçiler de anarşist oldu.

Erdoğan bu meseleyi de en az zararla halletti. Siyaseti en iyi bilen siyasetçilerden olduğunu bir daha kanıtladı.

Reklamlar

Dilin Kemiği Yok” üzerine 3 yorum

 1. Taksim Dayanışması’nın çoğu bileşeninin çekilerek tek çadıra inme kararı aldığını ve buna rağmen anında çok ağır bir müdahale ile zorla çıkarıldıklarını es geçiyorum da, gerçekten Kazlıçeşme’ye giden insanların oraya gitme sebeplerinin Taksim Dayanışması’nın 1 gün içinde gözlemledikleri tavırları olduğunu mu düşünüyorsun? Oradaki insanların demeçlerini dinlemedin mi? Taksim Dayanışması’ndan, Gezi’deki türlü ideolojilerden, hiçbir organizasyon ve partiye üye olmadığını belirten %79’dan haberleri mi var? CHP aşağı Kılıçdaroğlu yukarı birtakım ezberler dönüp duruyor. Erdoğan seçmeninin algısını iyi manipüle etti denebilir, gazetelerin manipülatif haberlerini zekice siyasi bir başarı olarak görüp tebrik edeceksen bir şey diyemem. Fakat oradaki seçmenin müzakere sürecini yakından izleyip buna göre pozisyon aldığını, Gezi Parkı bir günde kendi kendine boşalmış olsa Kazlıçeşme’nin yine aynı derecede kalabalık olmayacağını düşünmek gerçekten büyük saflık olur, yapma bunu n’olur.

  Cevab verilemedi dediğin plebisit meselesine de Mümtaz’er Türköne bile cevap verdi neden uygun bir çözüm olmadığına dair, el insaf. Çok önemli geri adımlar attı dediğin adamın verdiği “söz” yargı kararına uymak ve polis şiddetine soruşturma – bunlar çok demokratik devletimizde geri adım kabul edilir oldu. Kaldı ki ikinci sözün akıbeti zaten aynı gün Ethem Sarısülük’ün otopsisine avukat alınmamasıyla belli oldu. İlk sözün anlamı da, plebisitle beraber ele alındığında, çoğunluğa sahip bir liderin ağzından çıktığında “ben ne dersem o olur”dan farksız. Platformun önerisi hiçbir zaman bir plebisit değildi, ve bu hareketin tek/ana meselesi, çoğunluğun fikri karşısında adalet ve vicdandan bağımsız olarak kimsenin boynunun kıldan ince olmaması gerektiği, çoğunluğun bu talepte bulunmaması gerektiği, ve ülkenin bir çoğunluk diktatoryası haline gelmesinin önüne geçilmesi. Bunu anlamadığını değil sadece görmezden gelmeyi seçtiğini umuyorum.

  • Bence de plesibit doğru bir çözüm değil. Mümtaz’er Türköne’nin yazısı da bunu çok güzel açıklıyor.

   Maalesef, siyaset her zaman doğrular üzerinden işlemiyor. Plesibit teklifine verilen karşılık halkın tabanında bir karşılık bulamadı. Bulamaz da. Direnişe devam kararından itibaren, yapılan eylemlerin Cumhuriyet mitinglerinden çok farkı kalmadı. Olaylar azınlığın çoğunluğu tahakküm altına alma girişimi olarak algılanmaya başlandı. Giderek marjinalleşti. Marjinalleşiyor. Bu da Erdoğan’ın tam istediği. Bu yüzden Erdoğan olayları çok güzel manipüle etti diyorum.

   Bugün Türkiye’nin ihtiyacı gerçekten samimi bir şekilde toplumun her kesimine özgürlük vadeden siyasi bir hareket. İçinde hiçbir dini veya ırksal söylem bulundurmayan bir hareket. Taksim hadiseleri bu harekete olan ihtiyacı gösteriyor. Ama böyle bir organizasyon yok henüz. Umarım olur. Çünkü lidersiz, organize olmayan ve fevri olan bu halk hareketlerini iktidar atlatmayı çok iyi biliyor.

   • Ben AKP’nin %35’e inen oyunda marjinalleşen bir hareket görmüyorum. Marjinalleşen Erdoğan’ın sert, umursamaz ve dışlayıcı tavırları. “Halk desteğinin azalmasıyla beraber, Erdoğan’ı haklı görenlerin sayısı da artışa geçti.” tespitini nereden yaptın allahaşkına?Cumhuriyet mitingleriyle bu kitlenin arasındaki ideolojik ve demografik fark ortada. Cumhuriyet mitinglerine katılanlar bu hareketin de bir parçası, evet, ama çoğunluğunu oluşturmuyor. Gidip BDP halayına katılan Kemalisti Roboskili ailelere 3bin’er TL ceza kesen devlete, namaz kılan eylemcilerin başında nöbet tutan laikçiyi de camiye ayakkabıyla girdiler muhabbetiyle halkı kışkırtmaya uğraşan başbakana yeğlerim açıkçası. Eylemciler aştı aradaki ideolojik duvarları, bunu başaramayan taraf AKP. Başbakanın yalan dolanını “iyi manipüle etti doğrusu, aferin” diye onaylamak nasıl bir tavır ben anlamıyorum bunu. “Siyaset böyle bir şey, napalım” söylemi de bu hareketin değiştirmeye çalıştığı şey tam olarak. Siyaset “böyle bir şey” değil, böyle geldi diye böyle gitmek zorunda da değil, dinamik bir şey. Bir organizasyon tabi ki oluşacak bu hareketten sonra. CHP de ders aldı, onlar da değişecek zamanla. AKP kendince bir şeyler kazandığını düşünüyor olabilir (ki bu yönde bir kazanım gösteren bir anket görmedim hala), ama dışlayıcı tavrını sürdürürse (ki artarak sürdüreceğinin işaretlerini veriyor) uzun vadede mutlaka kaybedecek, görünen o.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s