Şike Skandalı, Fenerbahçe ve Türkiye, Bir Hukuk Devleti

Şike skandalı gündemi öyle meşgul etti ki, meclisteki yemin krizi unutuldu. CHP istediği tepkiyi toplumdan alamayınca söylemini yumuşatmak zorunda kaldı. Peki bu skandalla ilgili neler söylenebilir? Şike skandalına sadece Fenerbahçe odaklı bakmamak lazım bence. Hatta, bu skandal sadece futbol veya diğer spor dalları ile ilgili de değildir. Bu skandal Türkiye’deki değişimin sinyallerinden biridir.

Süper Ligi zaten takip etmiyordum. İyi ki de etmiyormuşum. Bunca sene insanları keklemişler. Şu durumda kombine bilet alan, maçları stadyumlarda takip eden veya evine TV abonelikleri alan vatandaşlara üzülmemek elde değil. Üç büyüklerin her birinin 100. yıllarında şampiyon olmalarını izleyeceklerine, biraz Yaprak Dökümü biraz Ezel izleseler daha iyiydi. Hiç olmazsa dizilerimizin senaryo olduğunu peşinen biliyoruz.

Senelerce, şike olayları için hep kesin oluyordur dendi. Hatta, Kemal Sunal’ın “Gol Kralı” diye bir filmi var bu konuları işleyen. Ama nedense bugüne kadar böyle bir skandal açığa çıkmadı. Şimdi, Türkiye hukuk devleti oluyor diye çıkarımlar yapmak istemiyorum. Bu olayı iktidarı destekleme malzemesi haline de getirmek istemiyorum. Fakat sonuçta ortada bir haksızlık var ve bu açığa çıkacak. Sürekli dedikodusu yapılan şike olayları artık gizlenemeyecek ve bu dedikodular da bitecek. Klüp başkanları bundan sonra bu tür olaylara yeltenemeyecek dahi. Belki, başı yanan Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe olabilir. Ama şu da bir gerçek ki, şeriatın kestiği parmak acımaz.

Bu dava sürecinde ben bir ikinci dalga da bekliyorum. Aziz Yıldırım ve etrafındakiler sadece kendi başlarının yanmasına kayıtsız kalmayacaklar. Bildikleri diğer kirli ilişkileri de açıklayacaklar. Bu iş giderek büyüyecek ve yüksek ihtimalle diğer takımlara da sıçrayacak. Ama tüm takımların bu işlere karışması yapılan kanunsuzluğun cezasını hafifletmemeli.

Aziz Yıldırım’ın sabıka fotoğrafının yayınlanmasını eleştirdi insanlar. Bence bunda da eleştirecek birşey yok. Evet, henüz bir hüküm kurulmadı ve Aziz Yıldırım şuan için suçsuzdur. Ama, en nihayetinde Türkiye’nin en büyük üç futbol klübünden biri şike iddialarıyla gözaltına alındı. Tabii ki, bu bir utanç tablosudur. O fotoğrafın yayınlanması da bu utanç tablosunun resmidir.

Bu skandalın ortaya çıkması ve suçluların cezalarını bulmasıyla insanların adalete, hukuka ve kanunlara olan inancı artacak. Sıradan vatandaş dahi kendi yaptıklarına daha dikkat edecek. Vergi kaçırmalar, dolandırıcılıklar, sahtekarlıklar azalacak/bitecek. Umuyorum ki, hepimizin birbirine güvendiği ve herkesin hukuka saygılı olduğu günler gelecek.

Aziz Yıldırım Sabıka Fotoğrafı

Reklamlar

Şike Skandalı, Fenerbahçe ve Türkiye, Bir Hukuk Devleti” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s