Kaşgari Dergahı

25 Mayıs şair Necip Fazıl’ın ölüm yıldönümü. Bu pazar günü bir anma programına gittik. Beklediğimden çok daha farklı bir programdı. İlginçti.

Necip Fazıl’ın gençliği çok bilinmez. Ben de çok bilmiyorum. Ama öne çıkan şairliği, siyasi ve dini kimliğinden çok farklı bir gençlik yaşamıştır. 1930 yılında Fransa’ya Sorbonne Üniversitesi’nde Felsefe okumak için gider. Daha İstanbul’dan ayrılmadan, kendisini Fransa’ya götürecek gemiye sandalla giderken kafasındaki fesi çıkarıp denize atar. O ve Ben kitabında bu durumu şöyle yazmış:

Fes şimdi sularda boğulan bir adamın su yüzünde tek nişanesi, dikine yüzüyor.

Kitabın başlığında olduğu gibi, gençliğinde ve sonrasında iki farklı Necip Fazıl vardır. Fransa’da içki, kumar düşkünü olduğu ve bohem bir hayat yaşadığı söylenir. Daha sonra ibret olsun diye bu maddiyatçı hayat tarzını kitaplarında yazmıştır.

Necip Fazıl’daki büyük değişimi sağlayan ise Abdülhakim Arvasî’dir. Bir Nakşibendî şeyhi. Eyüp’teki Kaşgari Dergahı’nda yaşayan, vaizlik yapan bir şeyh. Necip Fazıl’ı bildiğimiz Necip Fazıl yapan insan.

İşte bildiğimiz anma programlarından farklı olarak bu program Kaşgarî Dergahı’nda düzenlendi. Necip Fazıl’ı baştan aşağı değiştiren insanın mekanında. Küçük bir avlu içinde küçük bir camii. Eyüp mezarlığı içinde.

Öğlen namazını müteakip, Necip Fazıl hakkında sohbetler edildi; ona ve şeyhine dualar okundu. Etli pilav ve helva ikramı yapıldı. Beklediğimden çok farklı bir programdı.

Kaşgarî Dergahı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s