Nutuk ve Harf Devrimi

Mustafa Kemal’in “Nutuk”u hakkında bir haber okudum bugün. Nutuk aslen Osmanlıca yazılmış bir metin. Türkçe’ye çevrilmiş versiyonunda bazı hataları varmış. Zamanıyla, 1934 yılında, çevrilirken hatalar yapılmış. Son günlerde Yapı Kredi yayınlarında çıkan Nutuk’ta ise bu hatalar düzeltilmiş. Şimdi haberden birkaç alıntı:

Atatürk’ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri Nutuk, yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi. Uzun soluklu bu çeviri süreci, eserin 1934 baskısında var olan ve günümüze ulaşan çok önemli hataları da ortaya çıkardı. (…)

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Nutuk’un çevirisi 1927 tarihli orijinal baskıdan yapıldı. Bu nedenle, eserin 1934’teki ilk Latin harfli baskısında yer alan hatalı okumalar ve bu baskıya dayanarak daha sonraki baskılarda yapılan hatalar Yapı Kredi Yayınları’nın bu yayınıyla düzeltilmiş oldu.

1934 baskısında var olan ve günümüze kadar aktarılarak devam eden ama Yapı Kredi Yayınlarıbaskısında düzeltilen yanlış okumalar arasında neler yok ki!

Bunların arasında “Nurdan”ın “Sevr’den” olarak, “tasmîm”in (tasarlama) “tashih” (düzeltme) olarak, “müebbed”in (sonsuz) “müeyyed” (teyit olunmuş) olarak, “salabet”in (katılık, dayanıklılık) salâhiyet (yetki) olarak, “müteessir’in (üzgün) “müessir” (etkili) olarak yanlış okunması sayılabilir.

Harf devrimi 1 Kasım 1928’de yapıldı. Etkileri ise hep sürecek. 1934’ten bu yana Nutuk’u yanlış okuyor olmamız da bu etkilerden biri. Harf devrimi bir gün gelecek, çok eleştirilecek. Ama o gün bugün değil.

İngilizler 16. yüzyılda yaşayan Shakespeare’i, Almanlar 18. yüzyılda yaşayan Goethe’yi, Araplar ise Kur’an’ı küçük bir sözlük yardımıyla okuyup anlayabilirken, bizim neden 1927’de yazılmış Nutuk’u anlayabilmemiz 80 yıl alıyor? Nutuk’u anlayamıyor olmamız nasıl bir ironidir?

Haber: http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/631441-nutuku-bugune-kadar-nasil-yanlis-okuduk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s