Bin Ladin’in Öldürülmesi Hakkında

2 Mayıs 2011 günü Üsame bin Ladin, Amerikan güçlerince savunmasız olarak yakalandı ve öldürüldü. Bu ölüm ABD halkınca sevinçle karşılandı. Bir “Boogie man” daha tarih oldu.

Bin Ladin hakkında söylenecek çok şey var. Çok ilginç bir hayatı, ideolojisi, mensup olduğu ailesi… Yaptıkları hakkında da uzun uzun tartışılabilir. Dünya kamuoyunca terör olarak adlandırılan eylemleri, bazı marjinal İslami çevrelerce cihat olarak adlandırılıyor. Hatta O’nu şehit olarak addeden dahi var. Bu konu da çok derin bir konu. Öyle çelişkiler var ki Batı ve Doğu medeniyeti arasında, bütün bu çelişkilerin izlerini görebilirsiniz bu tartışmalarda. Bana kalırsa, Üsame bin Ladin Batı dünyasından çok müslüman dünyasına zarar vermiştir. İslam ve terör kelimelerinin birbirini çağrıştırmasını sağlayan kişidir. Bin Ladin öldü ama İslam dünyasına verdiği zarar hala bitmedi, uzun süre de bitmeyecek.

Öldürülmesinin ardından 8 gün geçti bugün itibariyle. Bugüne kadar bekledim. ABD’de kamuoyunda aklıselim yorumların gündeme gelmesini umuyordum. Maalesef, görebildiğim birkaç tane makale. Bu konuda beklediğim tepkiyi göremedim.

Amerika Birleşik Devletleri, Üsame bin Ladin’i öldürerek bir suikast gerçekleştirmiştir. Dünyanın süper gücü tüm dünya kamuoyu önünde bir intikam almıştır. Bütün uluslararası hukuk kurallarını çiğneyerek, savunmasız bir adamı adil bir mahkemeden mahrum bırakarak öldürmüştür. Daha da korkuncu, bu ölüm ulusça bir bayram gibi kutlanmıştır.

Usame bin Ladin birçok insanlık suçu işledi. ABD halkına büyük zararlar verdi. Ama, ne olursa olsun, bir devlet bir bireyden bu şekilde intikam almamalıydı. Barack Obama, bin Ladin’in ölümünü ilan ederken bin Ladin’in bir müslüman lideri olmadığını söyledi. Savaşlarının İslam’la olmadığını söyledi. Fakat bin Ladin’in yargılanmadan öldürülmesi zaten İslam’a terör dini olarak bakan ABD’lilerin nefretini daha da arttırdı.

Bin Ladin’in adil bir yargılanmadan mahrum bırakılması bu harekatı bir nefret saldırısı haline getirmiştir. Bin Ladin’e sempati duyan müslümanlar gözünde bin Ladin haksızca öldürülen bir kahraman olarak yükseldi. Birçok müslümana göre bin Ladin ABD tarafından zulme uğramış bir mazlum statüsünde.

Obama, yine aynı konuşmasında, bin Ladin’in ölümünün dünyaya barış getireceğini umduğunu belirtti. Maalesef, bir terörist de olsa, bin Ladin’i karşı yapılan bu toplu nefret saldırısı dünya barışına zarar vermiştir.

Bir “honorable sea burial” yerine görülecek adil bir mahkeme, bin Ladin’in infazını haklı kılabilirdi. Hem İslam dünyası hem de dünyanın geri kalanı bin Ladin’in ölmesi gereken bir terörist olduğu konusunda ikna olabilirdi.

Obama’nın konuşmasından İslam dünyası ile ilgili bölüm:

As we do, we must also reaffirm that the United States is not — and never will be — at war with Islam. I’ve made clear, just as President Bush did shortly after 9/11, that our war is not against Islam. Bin Laden was not a Muslim leader; he was a mass murderer of Muslims. Indeed, al Qaeda has slaughtered scores of Muslims in many countries, including our own. So his demise should be welcomed by all who believe in peace and human dignity. 
Obama’nın konuşmasının tam metni:

http://www.msnbc.msn.com/id/42853660/ns/local_news-anchorage_ak/t/transcript-obama-announces-osama-bin-ladens-death-pakistan/

Bin Ladin’in ölümü hakkında aklıselim yorumlar:

http://www.guernicamag.com/blog/2652/noam_chomsky_my_reaction_to_os/

http://www.huffingtonpost.com/marjorie-cohn/the-targeted-assassination-osama-bin-laden_b_859724.html  (Huffingtonpost.com – ABD’de çok popüler internet gazetesi)

Bin Ladin’in ölümünü ırkçılık malzemesi haline getiren yorumlar:

http://www.debbieschlussel.com/36621/obama-osama-not-islamic-leader-reality-check-most-popular-figure-in-islamic-world-why-honorable-sea-burial/   (Debbie Schussel – ABD’de çok okunan blog yazarı)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s