Royal Wedding

Royal wedding’i çok takip etmedim. Fazla da ilgimi çekmedi açıkçası. Zaten oturup da burada Kate Middleton’ın gelinliğinden bahsedecek değilim. Yada yurdum kızlarının “en gözde bekar elimizden kaçtı” yorumlu saçma sapan tweet’lerini de yermeyeceğim. Bu konuyla ilgili, Cüneyt Özdemir’in sürekli tweet ettiği dipnot.tv sayfalarından birinde (kraliyet düğünüyle ilgili haberde) bir kullanıcı yorumu gözüme çarptı. Okudum. Yazdıkları çok derinde kalmış düşüncelerimi hatırlattı bana. Böyle bir yazıyla bir haber sitesinin kullanıcı yorumları arasında görmek çok şaşırtıcıydı. Kim yazdı bilmiyorum. Ama “editör filozof” rumuzu kullanılmış. Büyük ihtimal görmeyecek ama buradan ona selamlar yolluyorum. İşte o yazı:

ziyaretci : Ne kadar ilginç… Dünyada demokrasi bu denli yaygınken, yine dünyanın 2 numaralı ülkesi İngiltere, eskiden kalan bir geleneğini 2011 yılına gelmişken PAZARLAYABİLİYOR. Tüm dünya ise dikkat kesilmiş, bu şatafatın içerisinde KENDİ’ne pay çıkarmaya çalışıyor. Bizim Osmanlı Saltantı’nın devam etmesini ise Yunanistan ya da Hristiyanlardan önce bizler yani Türk ve Müslümanlar ENGEL olmuştuk. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve fikirlerini “doğru bir şekilde” ne kadar değerlendirebildik acaba? Ne kadar tarafsızdık? Şimdilerde ona söven ve küfreden insanlar, zaten bu konuda yanlılardı. Hizbullah liderleri ya da Humeyni’yi Atatürk’ten üstün (!) göreceklerdi. Görüyorlar da… Ancak biz Atatürk’ü sevenler… Onun liderliği ve büyüklüğü önünde saygıyla eğilenler… Bizler ne kadar yansızdık? Ne kadar akıllıca işler yaptık? Bugün Cemaatler ve demokratlar, aleviler ile sünniler arasındaki farkın “lezzetli” bir görüntüde olmamasının tek nedeni işte bu soruya vereceğimiz yanıtın ardında gizlidir. Can Dündar’ın Atatürk için çabaları işte bu nedenle yerinde ama eksiktir. Taha Akyol’un “Ama Hangi Atatürk?” adlı eseri de bu nedenle yerinde ama eksiktir… Keşke “Ama Hangi Atatürk?” diye Can Dündar bir kitap yazsa, “Mustafa” adlı belgesel eseri de Taha Akyol çekseydi. Her işimiz ters ve her işimiz eksik bizim… Osmanlı’yı İngiltere kadar kullanamamak… Radikal dindarlarımızın, Erbakan’ın ya da Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki HAKLI isyanları… Ülkenin İran gibi bir “katakulliye” getirilmesinden endişe eden aydınlarımız ya da cemaat dışı kalanlarımızın da HAKLI isyanları… İKİ haklının arasında duran ve herhangi bir bilgisi olmayan halkımız… Bilgisi olmadığı halde FİKİR sahibi olmaya çabalaması… HAKLI bilgisiz ama fikirlilerimiz… Zor işimiz… Çok zor… Saygılarımla, Editör Filozof

Kaynak: http://www.dipnot.tv/6284/Kraliyet-dugununden-canli-yayin.aspx

Royal Wedding” üzerine 2 yorum

 1. Editör Filozof benim rumuzum değil yahu nerdeyse adım oldu, ta KENDİ’m oldu.

  Teşekkürler yazımı beğendiğin için…

  Aslında düşündüklerim burada yazılı olanlardan daha da fazlasıydı ancak bu kadarını özetleyebildim. Bu gibi konularda çok sıklıkla konuşmamız ve tartışmamız gerekiyor. Kişilerden bağımsız olarak “fikirlerin” peşinden yürümemiz gerekiyor. Yoksa bu yazımı beğenen sen de bu yazıyı kaleme alan ben de bir gün gelecek dünyadan ayrılacağız. Geriye kalacak olan ise fikirlerimiz.

  Daha çok okumamız ve daha akıllı yorumlar yapmamız gerekiyor. Kişilerden bağımsız olmamız gerekiyor.

  Doğruysa doğrudur yahu, sırf muhalefet olsun diye niçin doğrudan vazgeçelim?

  Saygılar ve sevgiler…

  • Merhaba Editör Filozof,

   Yorumunu gördüğümde çok şaşırdım. Bu yazıyı yayınlarken, sahibinin kim olduğunu hiç bilemeyeceğim diye düşünmüştüm. Hatta, o bilinmeyen kişiye selam yollamak benim için yazını yayınlamama bir heyecan katmıştı.

   Şimdi bu yazıyı yayınladıktan yaklaşık üç ay sonra bu bilinmeyen kişi, tabiri caizse, ete kana büründü gerçek bir kişi oldu. O, ilk baştaki gizem kayboldu ama şimdi yazdıklarının boşa gitmiyor olması sevindiriyordur seni.

   Tekrar başka yazılarda, başka yorumlarda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s